کد مطلب: 6
  دسته: اخبار
  تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷
  بازدید: 326

کمک به یتیمان ، بهترین نیکوکاری است!

بی‌تفاوتی اجتماعی یک بیماری اجتماعی محسوب می‌شود که در این حالت افراد جامعه نسبت به سرنوشت دیگران بی‌تفاوت می‌شوند.
کمک به یتیمان ، بهترین نیکوکاری است!

در مقابل آن اعتنای اجتماعی وجود دارد که ایجادکننده احساس مسئولیت اجتماعی است. جامعه‎‌ای که از سلامت و اعتنای اجتماعی برخوردار باشد، بسیاری از مشکلات اجتماعی‌اش به بهترین نحو قابل تحلیل و بررسی خواهند بود.
یکی از مهم‌ترین مسائل اجتماعی جامعه امروز ایتام و کمک به یتیمان است. یتیم از نظر لغوی از نعمت پدر محروم می‌شود. اما در واقعیت از دریافت بسیاری احساسات و عواطف انسانی، علاوه بر تمام مشکلات مادی و دنیوی که برای او پیش می‌آید، محروم شده است.

کمک به یتیمان آنقدر مساله مهمی است که در قرآن بارها به آن و به رعایت حقوق یتیمان اشاره شده است. احادیث و روایات بسیاری درباره ثواب این کار گفته شده و همه مردم را به کمک به یتیمان و نخوردن حق آن­ها سفارش می‌­کنند. در حدیثی از امام جعفر صادق (ع) داریم: “کسی که بخواهد مشمول رحمت خداوند گردد و وارد بهشت شود، باید نسبت به کمک به یتیمان دلسوز و مهربان باشد.”

خدای تبارک و تعالی آن همه سفارش و تأکید درباره کمک به یتیمان را به خاطر فقدان پدران آن‌ها فرموده است. کسی که حقوق آن‌ها را مراعات کند و آنان را گرامی بدارد خداوند نیز وی را (در پناه خود) مصون و گرامی خواهد داشت.

گذشته از برآورده کردن نیازهای مادی، کمک به یتیمان از نظر عاطفی بسیار مورد توجه قرار دارد. بسیاری از خیرین در این راستا، کودکان یتیم را به فرزندخواندگی قبول می­‌کنند و مهر و عاطفه‌ای که کودکان از دست داده‌اند را به آن‌ها باز می‌گردانند. اما این امکان برای همه خیرین و نیکوکاران وجود ندارد که به این شکل نیت خیر خود برای کمک به یتیمان را به عرصه عمل برسانند.

از این رو موسسات خیریه بسیاری در این زمینه دست به کار شده و از هر آن‌چه می‌توانند برای کمک به یتیمان دریغ نمی‌کنند. البته توجه به این نکته ضروری است که در خیریه ها باید فضایی ایجاد شود که ایتام در آن، احساس و عواطفِ از دست رفته خود را به خوبی بازیابی کنند. بنیاد خیریه نیکوکاران شریف ویژه ایتام و خانواده‌­های نیازمند، با داشتن مشاورین ، متخصصین و نیروهای داوطلب دلسوز، در این زمینه تمام تلاش خود را به  کار گرفته است تا مصداق کوچکی از این حدیث از پیامبر اکرم (ص) شود: “کسی که یتیمی را بر سفره خود بنشاند  و دست نوازش بر سرِ او بکشد، دلش نرم و مهربان می‌گردد. “

اشتراک مطلب
دیدگاه ها


  • دیدگاه های ارسالی پس از تأیید مدیر منتشر خواهد شد
  • دیدگاه های که دارای کلمات رکیک و توهین و افترا می باشد منتشر نخواهند شد